Przejdź do treści
Strona główna » Newsy 04.09 – 10.09.2023

Newsy 04.09 – 10.09.2023

Podsumowanie tygodnia

  1. Sobota konwencji wyborczych

W sobotę, 9 września największe partie w Polsce przedstawiły swoje propozycje programowe. Prawo i Sprawiedliwość w Końskich mówiło m.in. o emeryturach stażowych, zwiększenie podaży mieszkań, zwiększenie przeciętnego wynagrodzenia do 10 tys. złotych do 2027 roku. Natomiast Donald Tusk spotkał się z wyborcami w Tarnowie. Tam przedstawił „100 konkretów” w tym m.in. podwojenie kwoty wolnej od podatku, zlikwidowanie tzw. podatku Belki, legalna i bezpłatna aborcja. Na konwencji Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty zapowiedział stopniowe skracanie tygodnia pracy, wprowadzeniu 35-dniowego urlopu, likwidację tzw. śmieciówek, pełnopłatne zwolnienia. Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia razem zaprezentowali program Trzeciej Drogi. Politycy mówili o wybudowaniu milionów mieszkań, akademikach za złotówkę, częściowym zniesieniu zakazu handlu, zamrożeniu podatków.

  • Michał Adamczyk odsunięty z „Wiadomości”

Michał Adamczyk, prowadzący główne wydanie „Wiadomości” Telewizji Publicznej oraz szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, został odsunięty z serwisu po tym, jak media obiegła informacja o jego wyroku sprzed lat. 7 września Onet opublikował artykuł, w którym przytoczył sprawę sprzed 23 lat. W 2000 roku była kochanka oskarżyła redaktora o brutalne pobicie. Sąd uznał, że jego wina nie budzi wątpliwości. Został skazany na dwa lata w zawieszeniu. Adamczyk wydał oświadczenie, w którym oskarżył autorów artykułu o pomówienia i zniesławienie.

  • Afera korupcyjna w Ministerstwie Spraw Zagranicznych

31 sierpnia do budynku MSZ weszli agencji CBA. Śledztwo dotyczyło systemu wydawania wiz, a dokładniej kontraktu na pośrednictwo wizowe, które zawarto z VFS Global – indyjską firmą. Według posłów PO Jana Grabca i Marcina Kierwińskiego może chodzić o nawet 350 tysięcy migrantów z krajów Afryki i Bliskiego Wschodu, których dokumenty budzą podejrzenia. W związku z tą aferą stanowisko i miejsce na liście stracił wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

  • Nastolatka ukarana mandatem za sprzedaż wiśni z sadu dziadka

16-latka z Lubna chciała uzbierać na wycieczkę, sprzedając wiśnie z sadu dziadka. Na straganie pojawiła się kontrola sanepidu oraz policjanci. Na ojca dziewczyny nałożono mandat m.in. za brak orzeczenia lekarskiego do celów sanitarno-epidemiologicznych u córki. Jednak w sobotę Główny Inspektorat Sanitarny zmienił zdanie. „w ocenie Głównego Inspektora Sanitarnego podjęte wówczas przez kontrolerów środki nie były współmierne do przewinienia” – poinformował.

  • Łotwa zaminuje granicę z Białorusią

Łotewska ministra obrony narodowej – Ināra Mūrniece poinformowała o planach wzmocnienia granicy z Białorusią za pomocą m.in. min przeciwpancernych, konstrukcji żelbetowych czy tzw. zębów smoka. Poza tym ministerstwo dąży do zwiększenia ilości żołnierzy zdolnych do walki oraz rezerwy. Mówi się również o zaangażowaniu lokalnego przemysłu w zaopatrzenie wojska. Łotwa chce powołać nową spółkę kapitałową, która ma wesprzeć przemysł zbrojeniowy w produkowaniu amunicji pełnocyklowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content