Przejdź do treści
Strona główna » Glapiński wraca na scenę w wielkim stylu

Glapiński wraca na scenę w wielkim stylu

Stopy procentowe poszybowały tym razem w dół. Wielu analityków nie jest w stanie znaleźć sensu w tym działaniu. W artykule przeanalizujemy, co mogło być powodem owej decyzji oraz jak może wpłynąć na wynik wyborów.

Rada Polityki Pieniężnej, której przewodniczy Adam Glapiński, obniżyła stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Jest to niespodziewane działanie. Sama Rada oznajmiła, że stopy procentowe będzie obniżać dopiero, jak inflacja będzie jednocyfrowa. Jednak inflacja w sierpniu 2023 roku w Polsce wyniosła 10,1% rok do roku — podaje Główny Urząd Statystyczny. Skutkiem obniżenia stóp procentowych jest słaba pozycja złotówki.

Grafika przedstawiająca nagły spadek wartości dolara. Źródło: Google

Mówi się, że jest to decyzja wyborcza, jednak nie widać pozytywnego oddziaływania na obywateli tej decyzji. Może to wpłynąć na tańsze kredyty, należy jednak pamiętać, że jest miesiąc do wyborów. Niewielkiej części społeczeństwa będzie się to liczyć, niewielu będzie akurat płacić ratę kredytową. Jest duża szansa, że to jeszcze potrwa, zanim kredyty będą miały te niższe raty. Miesiąc, który został do wyborów, nie pozwoli na pokazanie społeczeństwu tych efektów.

Kolejnym pomysłem na wytłumaczenie tej decyzji, jest możliwość, że ludzie zaakceptują, iż rząd chce obniżyć inflację. Jeżeli inflacja szła do góry i podwyższaliśmy stopy procentowe, to jak je obniżymy, można będzie pomyśleć, że i inflacja spada. Pokażą tym samym, że Polska się odbudowała i znów jesteśmy silni. Niemniej jest nieprawdziwa korelacja, w którą ciężko jest na dodatek uwierzyć.

Istnieje także teoria, która mówi, że przez słabą gospodarkę Niemiec w ostatnich czasach, gospodarka Polski również jest w złym stanie. Co za tym idzie, nasz eksport pada, na dodatek złotówka była stosunkowo mocna ostatnio, przez co eksport był jeszcze mniej opłacalny. Przeciętny obywatel Niemiec musiał więcej zapłacić za polskie produkty. Wtedy spadek polskiej waluty w teorii mógłby utrzymać pozycję Polski, jako taniego dostarczyciela towarów.

Reasumując wszystkie wyżej przedstawione analizy, ciężko jest znaleźć cel obniżenia stóp procentowych przez Prezesa Banku Narodowego. Być może więcej skutków tego działania ukaże nam się w przyszłości, jednak na tę chwilę nawet eksperci zastanawiają się bezskutecznie nad przyczyną tej decyzji.

Źródło: ShutterStock

2 komentarze do “Glapiński wraca na scenę w wielkim stylu”

  1. Zabrakło mi tu kilku zdań więcej analizy poczytań tego pisowskiego klakiera glapińskiego. Czy autor moze zrobić drugą cześć analizy o innych przewałkach prezesa NBP? Pozdrawiam serdecznie

  2. Pingback: Newsy 11.09 - 17.09.2023 - Politics Now

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content