Przejdź do treści
Strona główna » Kolejna epidemia?

Kolejna epidemia?

Tomasz Warchoł, rzecznik Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jadwigi w Rzeszowie poinformował, iż do siedmiu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych w wyniku zakażenia bakterią Legionella pneumophila na Podkarpaciu. W szpitalach leczonych jest już ponad 110 osób. Najwięcej, bo aż 78, to mieszkańcy Rzeszowa. W związku z zakażeniem szczepem legionelli na Podkarpaciu zmarło do dziś siedem osób — trzy kobiety i czterech mężczyzn. Wszyscy cierpieli wcześniej na “choroby współistniejące”. Najnowsze ofiary zakażenia to pacjenci w wieku 64 i 95 lat.

Jak przekazał RMF FM, wszystkie osoby, które zmarły z powodu legionelli, korzystały z rzeszowskich wodociągów (były to osoby mieszkające na stałe w Rzeszowie). „Są to osoby, które nie korzystały np. z miejskiej komunikacji, nie przebywały na imprezach masowych, nie przebywały w obiektach użyteczności publicznej, gdzie jest klimatyzacja. To są bardzo wstępne informacje” – powiedział rzecznik WSSE w Rzeszowie Artur Sidor. Nieoficjalnie podano, że początkowe analizy próbek wody zaczęły wykazywać obecność bakterii w miejskiej sieci wodociągowej — ostateczne wyniki mają być znane dopiero w poniedziałkowy poranek.

Sanepid podał do informacji publicznej, że według danych z piątkowego poranka, legionellę potwierdzono u pacjentów hospitalizowanych na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta oraz Sędziszowa Małopolskiego.

Test na bakterie Legionella ( zdjęcie ilustracyjne ) (Fot. Jarun Ontakrai / Shutterstock / Shutterstock)

Najwięcej osób, u których potwierdzono zakażenie legionellą, to mieszkańcy Rzeszowa (78), powiatu rzeszowskiego (23), powiatu ropczycko-sędziszowskiego i dębickiego po (3), powiatu łańcuckiego (2), a także powiatu niżańskiego, stalowowolskiego, przemyskiego i przeworskiego (po 1).

Legionelloza, zwana także Chorobą Legionistów lub Gorączką Pontiac, to ciężka zakaźna choroba dróg oddechowych wywołana zakażeniem Gram-ujemną bakterią Legionella pneumophila, która po raz pierwszy została wyizolowana podczas epidemii zachorowań, która miała miejsce w 1976 roku w Filadelfii w trakcie zjazdu weteranów wojennych. Do zakażenia się bakteriami Legionella dochodzi poprzez wdychanie wodnego aerozolu. Bakteria staje się szczególnie groźna dla życia i zdrowia, kiedy dostanie się do układu oddechowego w postaci mieszaniny wodno-powietrznej. Źródłem zakażenia może być np. prysznic, klimatyzacja lub wieża chłodnicza. Samo wypicie wody, w której znajdują się przetrwalniki bakterii, nie stanowi zagrożenia. Podstawą leczenia jest stosowanie silnych antybiotyków, takich jak azytromycyna, klarytromycyn czy ciprofloksacyna.

Mieszkańców województwa podkarpackiego, szczególnie wymienionych rejonów, prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie obostrzeń zaleconych przez Sanepid.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content