Przejdź do treści
Strona główna » Dzień konwencji

Dzień konwencji

Niejako w w tle niedoszłego puczu w Rosji, doszło dzisiaj do szeregu programowych konwencji lub ważnych wieców, zorganizowanych przez każdą ważniejszą partię w Polsce. Czy coś ważnego tam padło? Przekonajmy się!

Wiec Zjednoczonej Prawicy w Bogatyni

Po wcześniejszych kontrowersjach związanych z wynajęciem sali w Łodzi, szefostwo PiS zdecydowało o przeniesieniu imprezy do Bogatyni. Pomimo, iż nie była to strice konwencja programowa, notable obozu władzy chcieli dać swojemu ugrupowanie wiatru w żagle i wyznaczyć nowe tory kampanii. Głównym bohaterem wiecu był Jarosław Kaczyński. Lider PiS mówił przede wszystkim o suwerenności. Wypowiedział się on we wzniosłym tonie o kopalni w Turowie, zapewniając o swoim poparciu dla dalszego jej funkcjonowania. – Atak na kopalnię Turów to atak na suwerenność – stwierdził Kaczyński utożsamiając obronę kopalni w Turowie z prawem do pracy. Lider PiS wskazał, iż rząd broni tego prawa, wskazując jednocześnie na Unię Europejską, jako instytucję, która che Polaków tego prawa pozbawić.

W swoim wystąpieniu dystansował się również wobec koncepcji przyjęcia euro. ,,Oni [Słowacy] po przyjęciu euro spadli w tych tabelach europejskich, a przyjęcie euro to jeden z argumentów naszych przeciwników. Niektórych rzeczy nie możemy robić” dodał Kaczyński. Pod koniec przemówienia lider PiS wrócił do sprawy Unii Europejskiej i zapowiedział, że ,,będzie rozpisane referendum” w sprawie relokacji imigrantów i polityki migracyjnej UE.

Na koniec prezes Prawa i Sprawiedliwości wychwalał politykę dozbrajania i pomocy Ukrainie. Jako główny cel finansowania naszego wschodniego sąsiada wskazał politykę odstraszania. ,,Przede wszystkim po to, żeby odstraszyć międzynarodowych awanturników, agresorów [Rosję]”

Wiec Lidera PO we Wrocławiu

Donald Tusk spotkał się dziś z wyborcami w centrum stolicy Dolnego Śląska. Na początku swojego przemówienia mówił o aktualnej sytuacji w Rosji. Wskazał, iż ten kraj ,,znajduje się w chaosie, którego konsekwencje są dzisiaj nieznane”. Wskazał potrzebę ,,Polski silnej”, która nie będzie ,,osamotniona” na arenie międzynarodowej.

Później Donald Tusk przeszedł do atakowania Jarosława Kaczyńskiego. Wskazał na brak wiedzy lidera PiS o aktualnej sytuacji w Rosji. Skomentował również ponowne otrzymanie przez prezesa Kaczyńskiego teki wicepremiera. ,,Czy wam do głowy by przyszło, że rządząc takim krajem jak Polska, gdzie jest 40 milionów obywatelek i obywateli, państwem przy Rosji, państwem zaangażowanym w pomoc Ukrainie, żeby szef obozu rządzącego mówił, że dla niego najważniejszą sprawą jest jego partia i zwycięstwo wyborcze? Ta jego szczerość jest najbardziej porażająca” podsumował Tusk.

Lider Platformy Obywatelskiej odniósł się również do wiecu Prawa i Sprawiedliwości w Bogatyni. Wskazał przy tym na skandale korupcyjne, w które zamieszani są lokalni działacze PiS w Bogatyni. Tusk skomentował także pomysł Prawa i Sprawiedliwości na przeprowadzenie w Polsce referendum w sprawie migrantów. Stwierdził, iż owo referendum stanowi przykład hipokryzji PiS, gdyż partia rządząca tak na prawdę ,,zbudowała tu model putinowski”. – Jedyne prawdziwe referendum to będzie referendum w dniu wyborów – dodał Tusk.

Wielka konwencja programowa Konfederacji

Liderzy Konfederacji zorganizowali dzisiaj w Warszawie największą, i najbardziej spektakularną, w historii tej partii konwencję. Ponad 3 tysiące wyborców, którzy dotarli na to wydarzenie otrzymało przy wejściu Na wejściu koszulkę z logo formacji i liczącą 115 stron książeczkę z programem partii. Hasłem przewodnim wydarzenia było „Tak chcemy żyć”.

Na początku głos zabrał były kandydat na prezydenta – Krzysztof Bosak. Przedstawił on tzw. „Czwórkę Konfederacji”:

-proste i niskie podatki,

-dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców,

-mieszkania i domy tańsze o 30 proc.,

-gotówka chroniona konstytucją.

Po nim głos zabrał lider partii Nowa Nadzieja (dawniej partia KORWiN) – Sławomir Mentzen. W swoim wystąpieniu zapowiedział szereg ulg podatkowych, podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 12-krotności minimalnego wynagrodzenia oraz likwidacją kilku podatków (m.in. podatku Belki oraz podatku od spadków). Kolejnym postulatem Mentzena była likwidacja programów socjalnych, w celu obniżenia inflacji.

Później na scenę wszedł trzeci lider partii – Grzegorz Braun. Lider Korony wypowiedział się przede wszystkim przeciwko lockdownom i innym obostrzeniom pandemicznym oraz przeciwko ,,rozdawnictwu pieniędzy płaconych przez Polskiego podatnika na rzecz Ukraińców”.

Po Braunie wystąpiło jeszcze kilku działaczy Konfederacji (w tym Janusz Korwin-Mikke i Konrad Berkowicz). Wypowiadali się oni przede wszystkim przeciwko ekologistycznym działaniom Unii Europejskiej (.in. obrona węgla, sprzeciw wobec opodatkowania aut spalinowych etc.). Hasło, do którego prelegenci wracali najchętniej, to deklaracja, że wchodzą do polityki, aby „wywrócić stolik” starym partiom. Najgłośniej skandowane przez salę hasło to „PiS-PO, jedno zło”.

Konwencja Trzeciej Drogi w Grodzisku Mazowieckim

Liderzy Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Polski 2050 w Grodzisku Mazowieckim zaprezentowali dziś ,,Sześć Gwarancji Lepszej Polski”. Na początku liderzy określili jednak główną koncepcję i istotę Trzeciej Drogi.

-Trzecia Droga jest niezbędna po to, żeby zakończyć w Polsce czas bezprawia i niesprawiedliwości, żeby ustanowić rząd pokoju, żeby zacząć wreszcie rozwiązywać problemy ludzi, a nie polityków – powiedział Szymon Hołownia.

Kosiniak-Kamysz podkreślił za to, że Trzecia Droga ,,to jest szacunek dla każdego człowieka”. – To jest połączanie tradycji, która w parze może iść z nowoczesnością. To jest ukochanie ojczyzny i chęć bycia w silnej Europie – dodał lider PSL.

Trzy pierwsze ,,Gwarancje Lepszej Polski” przedstawił Władysław Kosiniak-Kamysz.

,,Przedsiębiorcy. Dla nas to sól tej ziemi, dla nas to bohaterowie. Proste prawo, proste podatki. To obiecuję i to przyrzekam, to przysięgam.” Kolejną ,,gwarancją” wg lidera ludowców jest rodzina. „My poparliśmy 500 plus i nikt go nie odbierze. Ale to nie jest filar rozwoju. On okazał się nieskuteczny pod względem swojej koncepcji.” Kosiniak-Kamysz wskazał też propozycję Trzeciej Drogi w tym aspekcie: „Im więcej dzieci tym mniejsze podatki. Duża rodzina będzie z nich zwolniona, bo ona wnosi wielki wkład w przyszłość”. Jako kolejną ,,gwarancję” wskazał ochronę zdrowia. ,,Żeby Polacy w kolejce do lekarza nie umierali. Po to jest Trzecia Droga. Jeżeli NFZ nie jest w stanie zabezpieczyć dostępu do lekarza w 60 dni, to pójdziemy do prywatnego gabinetu, ale NFZ za to zapłaci” – oświadczył lider PSL.

Pozostałe trzy ,,gwarancje” zaprezentował Szymon Hołownia. Najpierw lider Polski 2050 wskazał na problemy z jakimi zmaga się system edukacji. „Zamiast 26 mld zł na 800 plus 35 mld zł doinwestowania natychmiast polskiej szkoły. Na ciepły posiłek dla dziecka, na pięć godzin angielskiego w tygodniu, na psychologa w każdej szkole. To jest gwarancja Trzeciej Drogi i to się da zrobić”. Wskazał on również na olbrzymie braki kadrowe, wynoszące około 17 tysięcy pedagogów. Kolejną ,,gwarancją” zaprezentowana przez Hołownię była tzw. ,,zielona energia”. „Sprawimy, że jeżeli będziesz oszczędzał prąd to zobaczysz to na swoim rachunku. A jeżeli przyprowadzimy wam inwestora, który postawi farmę wiatrową fotowoltaiczną, i będzie działał na waszym terenie, to wy zapłacicie niższe rachunki za prąd ze względu na to, że macie go za sąsiada”. Do ,,gwarancji” Trzeciej Drogi Hołownia zaliczył też wsparcie osób z niepełnosprawnościami. „Jedną rzecz zrobimy od razu, wprowadzimy ustawę o asystencji osobistej. Jeżeli są asystenci to tylko w wielkich miastach i opłacani w sposób skandaliczny. To się musi zmienić. My potrzebujemy was, osoby z niepełnosprawnościami. Zapewnił im mądre wsparcie, które sprawi, że życie osób z niepełnosprawnościami będzie znacznie lepsze” – mówił polityk.

Konwencja Lewicy ,,Bezpieczna Pol(s)ka”

Działacze Lewicy na konwencji, która odbyła się w Warszawie, skupili się na głównie na kwestiach światopoglądowych. Konwencja ta, jak mogłaby wskazywać nazwa, była prowadzona jedynie przez polityków Lewicy reprezentujących płeć piękną. Posłanki Lewicy apelowały do kobiet, by te zagłosowały w najbliższych wyborach parlamentarnych. Przedstawiły także swój pakiet rozwiązań pt. ,,Bezpieczna Polka”.

Postulaty programowe Lewicy zostały zaprezentowane jako 6 osobnych punktów. Każdy z nich był prezentowany przez inną panią poseł:

  • edukacja seksualna. Scheuring-Wielgus podkreśliła, szczególną wagę edukacji o zdrowiu i seksualności. Mówiła o bezpłatnej antykoncepcji, tabletce ,,dzień po”, likwidacji klauzuli sumienia i, jak to ujęła – ,,świeckiej” – ochronie zdrowia. Zaapelowała o ostrzejszą walkę z przemocą wobec kobiet, czy zmianę definicji gwałtu.
  • legalność aborcji. Katarzyna Kotula zaznaczyła, że ,,Lewica to jedyna siła polityczna, dla której aborcja nie jest tematem trudnym. Dzisiaj Lewica mówi odważnie: tak, aborcja jest ok” Dodała również, że aborcja ,,to część naszego życia, jak ciąża i poród”, a dostęp do niej, to ,,część systemu ochrony zdrowia”.
  • potrzeba feminizacji życia politycznego. Anna Maria Żukowska podkreśliła z dumą: ,,Przebiłyśmy się dzisiaj przez mur dziaderstwa”. Zaapelowała również do kobiet o udział w wyborach. ,,Zbliżające się wybory będą także o tym, czy Polki odbiorą Polskę z rąk tych dziadersów, z rąk osób, które chcą decydować o naszym życiu, naszych ciałach i którzy uważają nas za obywatelki drugiej kategorii”.
  • urlop menstruacyjny. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zwróciła uwagę na jedną z propozycji Lewicy – tj. tzw. urlop menstruacyjny dla kobiet. ,,W Hiszpanii taki urlop to aż 5 dni w miesiącu. My zaczniemy skromnie – chcemy wprowadzenia dwóch dni urlopu menstruacyjnego miesięcznie”.
  • program mieszkaniowy. Niejako poza głównym, światopoglądowym, nurtem konwencji zaprezentowany został przez Magdalenę Biejat program mieszkaniowy Lewicy. ,,Rozmawiamy z kobietami, które chcą założyć rodzinę i nie mają gdzie wstawić łóżeczka dla dziecka, bo mieszkają kątem u rodziców. Wiemy, że polskie rodziny potrzebują mieszkań – i mamy gotowy państwowy program budowy 300 tys. mieszkań na wynajem, z regulowanym czynszem” – wskazała Biejat. Zwróciła również uwagę na postulat Lewicy renty wdowiej, a także propozycję przywrócenia funduszu alimentacyjnego, tak by – jak wskazywała – samotne matki ,,nie musiały w nieskończoność czekać na przelew”.
  • kobiety na rynku pracy. Po wystąpieniach odbyła się debata z udziałem posłanek i działaczek Lewicy – Pauliny Matysiak, Anity Sowińskiej, Wandy Nowickiej, Katarzyny Kretkowskiej, Anny Górskiej i Agaty Diduszko-Zyglewskiej – poświęcona zagadnieniom rynku pracy. Według nich konieczne jest usprawnienie rozwiązań pozwalających na powrót do pracy młodych matek. Posłanki wskazywały na potrzebę stworzenia sprawnego systemu opieki, nie tylko nad dziećmi, ale także nad osobami starszymi i chorymi. Podkreślono również, że to w dużej mierze na kobietach spoczywa obowiązek dbania o nich, co utrudnia podejmowanie pracy zawodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content