Przejdź do treści
Strona główna » 11. pakiet sankcji na Rosję

11. pakiet sankcji na Rosję

Po blisko 4-miesięcznych negocjacjach, ambasadorowie 27 krajów członkowskich przyjęli kolejny 11. już pakiet sankcji na Rosję.

„Nasze sankcje już teraz mocno odbijają się na rosyjskiej gospodarce i zdolności Kremla do finansowania agresji. Dzisiejszy pakiet zwiększa naszą presję na Rosję i machinę wojenną Putina. Biorąc na cel obchodzenie sankcji, maksymalizujemy presję na Rosję, pozbawiając ją zasobów, których tak desperacko potrzebuje, aby prowadzić nielegalną wojnę z Ukrainą” – oświadczył szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Pakiet wprowadza między innymi ograniczenia na zawijanie do europejskich portów, rosyjskich statków, zakaz wykorzystywania rosyjskich naczep i przyczep w transporcie towarowym, oraz przepisy zakazujące eksportu określonych produktów do państw trzecich. Ponadto pakiet ma wprowadzić przepis, który uniemożliwi Polsce i Niemcom korzystanie z wyjątku dotyczącego importu ropy z Rosji przez rurociągi.
Jak podkreślają eksperci to najsłabszy z dotychczas przyjętych pakietów sankcyjnych. Nie ma w nim wielu postulatów proponowanych przez Polskę. To m.in. zakaz importu rosyjskich diamentów, sankcji na rosyjski sektor atomowy, jak również sankcji na Białoruś, która mocno wspiera agresję Rosji na Ukrainę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content