Przejdź do treści
Strona główna » I Gala Nagrody im. Andrzeja “Ibisa” Wróblewskiego już w środę

I Gala Nagrody im. Andrzeja “Ibisa” Wróblewskiego już w środę

Czym jest Nagroda Andrzeja “Ibisa” Wróblewskiego?

W środę 14 czerwca w Domu Dziennikarza przy ulicy Foksal 3/5 w Warszawie o godzinie 11:00 odbędzie się gala finałowa pierwszej edycji Nagrody Ibisa (Nagroda Młodych Dziennikarzy im. Andrzeja „Ibisa” Wróblewskiego, dziennikarza o wielkich zasługach dla popularyzacji pięknej polszczyzny). Konkurs zorganizował zarząd Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej.

Kto i komu przyzna Nagrodę?

Kapituła, na której czele stoi znany wszystkim Jerzy Bralczyk, wybierze spośród setek zgłoszonych prac te najbardziej przełomowe, wnikliwe i ponadczasowe, których tematyka kluczowa jest dla życia młodego pokolenia. Konkurs kierowany jest do młodych dziennikarzy z całego Mazowsza, a zgłaszać do niej mogli się zarówno zrzeszeni w redakcje młodzi redaktorzy, jak i niezależni, niezrzeszeni pasjonaci pióra. Na środowej ceremonii nagrodę przyzna Kapituła, złożona z członków Zarządu Oddziału Warszawskiego SDRP, przedstawiciela Rady Języka Polskiego oraz przedstawiciela Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW.

Wkład Redakcji Politics Now

Z ramienia Redakcji Politics Now w konkursie wzięło udział trzech młodych, zdolnych redaktorów. Poznajmy więc ich prace.

Amelia Rogowska

Bądźmy gentelmenami i rozpocznijmy od naszej redaktorki, Amelii Rogowskiej. W swoim felietonie zatytuowanym „Rola systemu edukacji we współczesnym świecie” Amelia zwraca uwagę na problem dzisiejszego szkolnictwa, które już dawno przestało skupiać się na rozwoju i nauce młodych ludzi, a na sztampowym wpajaniu młodzieży zbędnych już dawno praw i zasad, które nie są adekwatne do dzisiejszych czasów. Komentuje również przemiany, które na przełomie wieków dokonały się w polskim szkolnictwie.

Artykuł Amelii przeczytasz w poniższym załączniku:

Michał Skrok

Pierwszym felietonem na powstałej pod koniec lutego stronie redakcji był materiał Michała Skroka zamieszczony 1 marca, w Dzień Żołnierzy Wyklętych. Michał w felietonie pod tytułem „O Żołnierzach Wyklętych słów kilka” w gorzki i niestandardowy sposób odnosi się do obecnego wciąż kultu „Nieskazitelności” niektórych z niezłomnych, a także przybliża sylwetki wybranych żołnierzy, dokonując swoistego sądu nad ich postępowaniem. Felieton przybliża czytelnikowi niełatwą historię powojennej Polski i przepuszcza przez sito czasu „nietykalność” Żołnierzy Wyklętych.

Artykuł Michała przeczytasz w poniższym załączniku:

Łukasz Cieśliński

Na sam koniec omówmy materiał Przewodniczącego Rady Nadzorczej Redakcji Politics Now, Łukasza Cieślińskiego. W eseju zatytułowanym „Czy mamy wpływ na Polskę?” Łukasz rozciąga przed czytelnikiem siatkę niepewności nad losem przyszłego pokolenia i Rzeczpospolitej Polskiej, od wielu lat targanej niesprawiedliwością, knąbrną władzą i wadliwym systemem. W swoim tekście zawarł on zarówno odniesienia do faktycznego stanu naukowego, jak i w przypadku narastających problemów w sferze psychiatrii dziecięcej, jak również do własnych przeżyć, związanych z np. niezrozumieniem społecznym pomiędzy pokoleniem dziadków i rodziców, a najmłodszego pokolenia wchodzącego właśnie w dorosłość, która staje się coraz mniej pewna. Autor stale zadaje czytelnikowi pytania i zmusza go do zastanowienia się nad trudnymi tematami — szczęściem, edukacją, zdrowiem, rozwojem czy polityką. Na koniec zadaje, choć brzmiące prosto, lecz trudne pytanie, czym jest dla nas Polska.

Artykuł Łukasza przeczytasz w poniższym załączniku:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content