Przejdź do treści
Strona główna » Wybory w Turcji – czyli nikt nie jest zadowolony

Wybory w Turcji – czyli nikt nie jest zadowolony

Po kilkunastu godzinach zliczania głosów w końcu zostały ogłoszone oficjalne wyniki wyborów do tureckiego parlamentu oraz na najwyższy urząd – Prezydenta Republiki. Tuż przed elekcją można było zauważyć gwałtownie rosnącą polaryzację społeczną, radykalność, a wręcz brutalność kampanii wyborczej.

Głównymi kandydatami na fotel prezydenta są : urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdoğan (uzyskał nieco ponad 49,5% głosów) oraz kandydat sześciu największych partii opozycyjnych – Kemal Kılıçdaroğlu (niespełna 44,9% głosów). Najwyższa Komisja Wyborcza podała, iż do wyłonienia głowy państwa konieczna będzie druga tura, gdyż żaden z kandydatów nie uzyskał więcej niż 50% głosów. Jeszcze kilka godzin wcześniej Erdoğan oficjalnie liczył na przekroczenie 50% i uniknięcie konieczności stawania do pojedynku w drugiej turze, która odbędzie się 28 maja. Pomimo niespełnienia się pragnień prezydenta ma on wielkie powody do zadowolenia. Przytłaczająca większość sondaży przedwyborczych dawała bowiem prowadzenie (a lwia ich część nawet zwycięstwo w pierwszej turze) kandydatowi opozycji – Kemalowi Kılıçdaroğlu. Ponadto w wyborach parlamentarnych partia prezydenta Erdoğan’a, pomimo straty około 10% mandatów, odnowiła bezwzględną większość.

Trzecie miejsce w wyborach z wynikiem około 5% zajął prawicowy antysystemowiec Sinan Oğan. Jest to kolejna dobra wiadomość dla Erdoğan’a, który już od dawna kreuje się na nacjonalistę i konserwatystę, dzięki czemu może on liczyć na przepływ przynajmniej części wyborców Oğan’a w drugiej turze. Tymczasem wśród zwolenników Kemala Kılıçdaroğlu, wobec rozbieżności wcześniejszych sondaży z realnymi wynikami, zaczęło dominować poczucie zawiedzenie i zniechęcenia wobec czego kandydat opozycji wystąpił do swoich zwolenników z apelem, który został ciepło przyjęty:

,,Szanowni Państwo, od wczoraj pracujemy non stop. Nie popadajcie w rozpacz. Stawię temu czoło i opowiem wam o moich jasnych obserwacjach wobec tego co się dzieje. Wtedy powstaniemy i razem przejdziemy te wybory. Na koniec końców spełni się wola narodu.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content