Przejdź do treści
Strona główna » Święto Konstytucji 3 Maja. Najważniejsze informacje i plan wydarzeń

Święto Konstytucji 3 Maja. Najważniejsze informacje i plan wydarzeń

Uroczystości Święta Konstytucji 3 Maja odbędą się już jutro w całej Polsce. Z okazji 232. rocznicy uchwalenia najstarszej konstytucji w Europie zaplanowano państwowe obchody w największych miastach kraju, a także w stolicy, Warszawie. Specjalne wydarzenia i pikniki odbędą w wielu miastach kraju. W tym dniu obchodzone będzie również święto kościelne. Święto Narodowe Trzeciego Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie, zaraz po konstytucji USA.

Święto przyjęcia Konstytucji 3 Maja zostało ustanowione w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się zaś państwowym świętem dopiero w 1990 roku.

Główne państwowe uroczystości z okazji święta 3 maja odbędą się na placu Zamkowym w Warszawie. O godz. 9.30 w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela odbędzie się msza w intencji ojczyzny. O godz. 11 prezydent Polski Andrzej Duda, podczas uroczystości na Zamku Królewskim, jak co rok wręczy odznaczenia państwowe. W południe zaplanowane jest jego wystąpienie na Placu Zamkowym. Zwyczajowo takie uroczystości odbywały się na placu Piłsudskiego, ale z uwagi na między innymi odbudowę Pałacu Saskiego, zmieniono lokalizację obchodów.

Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja zaplanowano wiele wydarzeń dla uczczenia państwowego święta. O godzinie 12 z ulicy Nowy Świat, ze skrzyżowania z ulicą Foksal, wystartuje 31. Bieg Konstytucji 3 Maja, w którym weźmie udział co najmniej 4 tysięcy osób, a obserwować go będą kolejne tysiące zgromadzonych. Meta również zlokalizowana będzie w tym samym miejscu.

W związku z tym mieszkańcy i turyści stolicy muszą liczyć się z ograniczeniami w komunikacji miejskiej, która będzie kursować według świątecznych rozkładów. Okolicznościowe wydarzenia zaplanowano także w Łazienkach Królewskich i Zamku Królewskim, gdzie włodarze ustanowili darmowe wejście. 3 maja ulicami Warszawy przejedzie również II rajd Poloneza. Zabytkowe pojazdy pojawią się między innymi na Wisłostradzie w godzinach popołudniowych.

Pikniki i okolicznościowe koncerty z okazji Święta 3 Maja zaplanowano także w innych polskich miastach. W Krakowie na Małym Rynku o godzinie 17 odbędzie się 84. Krakowska Lekcja Śpiewania, podczas której artyści Teatru Loch Camelot i zgromadzona publika będą śpiewać patriotyczne utwory upamiętniające wydarzenia z 1791 roku.

W środę w całej Polsce obchodzone będzie nie tylko święto państwowe, lecz również kościelne. Kościół katolicki w tym dniu święci Najświętszą Maryję Pannę Królową Polski. Obchody te ustanowił w 1920 roku Giacomo della Chiesa, znany szerzej jako papież Benedykt XV, na prośbę polskich biskupów po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Święto upamiętnia także śluby lwowskie króla Jana Kazimierza, który podczas potopu szwedzkiego powierzył Polskę opiece Matki Bożej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content