Przejdź do treści
Strona główna » Iran przejął statek w Zatoce Omańskiej

Iran przejął statek w Zatoce Omańskiej

Iran przejął dziś tankowiec pływający pod tanią banderą Wysp Marshalla w obrębie Zatoki Omańskiej podczas tranzytu na wodach międzynarodowych — poinformowała w komunikacie na Twitterze osoba odpowiedzialna na profil Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

“Tankowiec wydał wezwanie pomocy podczas zajęcia” – poinformowała 5. Flota USA, relacjonując wydarzenie. “Działania Iranu są sprzeczne z prawem międzynarodowym i zakłócają regionalne bezpieczeństwo i stabilność. Iran powinien natychmiast uwolnić tankowiec. Ciągłe nękanie przez Iran statków i ingerowanie w prawa żeglugi na wodach regionalnych stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa morskiego i gospodarki światowej” — wskazała 5. Flota USA w oświadczeniu. Jak wynika z ich sprawozdania, USA zidentyfikowały statek jako “Advantage Sweet”. Serwis MarineTraffic.com pokazywał jego położenie w Zatoce Omańskiej na północ od Maskatu, stolicy Omanu. Udawał się on w podróż z Kuwejtu i jako miejsce docelowe wskazywał Houston w Teksasie — podaje Associated Press.

Według agencji prasowej Reuters, statek “Advantage Sweet” stanowi własność prywatnej firmy zarejestrowanej na terenie Chin. Obecnie brak jest informacji o stanie statku oraz załogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content