Przejdź do treści
Strona główna » Finlandia została członkiem NATO

Finlandia została członkiem NATO

Dziś, 4 kwietnia, nastąpiło rozszerzenie struktur członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego, o Finlandię. Dołączenie tego kraju nastąpiło dokładnie w 74. rocznicę utworzenia NATO – 4 kwietnia 1949 roku został podpisany Traktat waszyngtoński wprowadzający istnienie struktur NATO. Finlandia została dziś 31. państwem współtworzącym Sojusz Północnoatlantycki.

„Za kilka godzin oficjalnie powitamy Finlandię jako członka NATO. Finlandia będzie bezpieczniejsza, a NATO silniejsze. Trudno sobie wyobrazić lepszy sposób na świętowanie naszego jubileuszu niż przyjęcie Finlandii, jako pełnoprawnego członka do Sojuszu. Kilka lat temu nie do pomyślenia było, że ten kraj przystąpi do Sojuszu” – powiedział przewodniczący NATO Jens Stoltenberg. „Finlandia wnosi do NATO wysoce zaawansowane zdolności. Jest to moment historyczny, który demonstruje, że Finlandia jest suwerennym państwem” – dodał.

Wejście Finlandii do NATO było dotychczas niemożliwe z powodu braku wystarczającej ilości głosów, jednak po wielu miesiącach od akceptacji kandydatury Finlandii do NATO na szczycie Sojuszu w Madrycie, w czerwcu 2022 roku, zgodę na przyłączenie Finlandii wyraziły Węgry i Turcja.

Oficjalna ceremonia aneksyjna odbyło się około godziny 15 przed Kwaterą Główną NATO w Brukseli. Symbolicznie na maszt, obok dotychczasowych flag członków wspólnoty, wciągnięta zostanie fińska flaga.

Od lewej: Minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto, Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i minister obrony Finlandii Antti Kaikkonen. Źródło: EPA/STEPHANIE LECOCQ / PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content