Przejdź do treści
Strona główna » Minister obrony Izraela odwołany ze stanowiska

Minister obrony Izraela odwołany ze stanowiska

Na mocy decyzji premiera Izraela Benjamina Netanjahu zdymisjonowany został minister obrony Joaw Galant. Przyczyną podjęcia tej decyzji była utrata zaufania szefa rządu do ministra po oświadczeniu, jakie wygłosił w sobotę. W nim Galant wezwał premiera Netanjahu do wstrzymania prac nad reformą sądownictwa, która wzbudza liczne kontrowersje.

“Podział w narodzie przeniknął głęboko do sił zbrojnych i do osób stojących wysoko w strukturach sił obronnych – to wyraźne i poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa Izraela. Nie pozwolę na to” – powiedział Joaw Galant, cytowany w sobotę przez “Jerusalem Post”.

Ponadto dotychczasowy minister obrony zaapelował o wypracowanie kompromisu i zwrócił się do opozycji, by powstrzymała strajki rezerwistów sił zbrojnych i protesty przeciwko rządowi.

Lider opozycji Jair Lapid uznał działania podjęte przez Galanta jako “odważne i niezbędne dla bezpieczeństwa państwa Izrael”. 

“Reforma sądownictwa mocno szkodzi bezpieczeństwu narodowemu, a jego (ministra) zadaniem i odpowiedzialnością jest powstrzymanie niebezpiecznego pogorszenia sytuacji” – dodał Lapid.

Obecny rząd Benjamina Netanjahu chce dokonać zmian w wymiarze sprawiedliwości. Ich celem jest m. in. zwiększenie kontroli rządu nad procesem wyborów sędziów Sądu Najwyższego, a także możliwość uchylania orzeczeń tego sądu większością 61 głosów w 120-osobowym parlamencie. W związku z tym izraelski premier powiedział w czwartek, że odkłada na bok wszelkie inne sprawy i “zrobi wszystko, co trzeba”, aby rozwiązać konflikt między przeciwnikami reformy a rządem.

Plany te spowodowały największą od lat falę protestów w Izraelu. Dziesiątki tysięcy demonstrantów wychodzą na ulice miast, argumentując, że przeprowadzane zmiany nie są demokratyczne. Coraz więcej izraelskich rezerwistów deklaruje, że nie będzie służyć, jeśli reforma zostanie wprowadzona.

Źródło: tvn24.pl, dziennik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content