Przejdź do treści
Strona główna » MTK wydał nakaz aresztowania Władimira Putina

MTK wydał nakaz aresztowania Władimira Putina

Gmach MTK

17 marca Międzynarodowy Trybunał Karny, reprezentowany przez prezesa Piotra Hofmańskiego, wydał międzynarodowy nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i komisarz do spraw dziecka w Rosji Marii Lwowej-Biełowej za popełnione przez nich zbrodnie wojenne, polegające na przymusowych deportacjach dzieci z Ukrainy do Rosji, gdzie w następstwie wiele z nich zostało siłowo adoptowanych przez rosyjskie rodziny (przestępstwo na mocy Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego).

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pochwalił przedsięwzięcie, nazywając go „historyczną decyzją”. Prezydent USA Joe Biden powiedział, że nakaz jest „uzasadniony”, pomimo że jego kraj nie uznaje jurysdykcji MTK. „Nikt nie powinien czuć, że może działać bezkarnie. A już na pewno nikt nie powinien czuć, że może bezkarnie popełniać ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości lub zbrodnie wojenne” — powiedział prokurator śledczy z ramienia Trybunału Karim Ahmad Khan w rozmowie z amerykańskim CNN.

Prokurator MTK Karim Ahmad Khan

Z jego ustaleń wynika, iż proceder dotyczy przynajmniej 16 tysięcy dzieci ukraińskich porwanych do Rosji i tam poddawanych planowemu wynarodawianiu, zmienianiu tożsamości i bezprawnej adopcji. „Katalog kolejnych zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości obciążających go zostanie zapewne rozszerzony” – dodano w oficjalnym komunikacie. Śledztwo w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie zostało wszczęte 3 marca 2022 roku na wniosek kilkudziesięciu państw, w tym Polski. Prokuratura MTK przesłała sędziom wniosek o wydanie nakazów aresztowania Putina i Lwowej-Biełowej 22 lutego bieżącego roku.

„Jeżeli zbierzemy odpowiednie dowody, nie będziemy się wahać przed składaniem kolejnych wniosków o wydanie nakazów aresztowania” – dodał Khan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content